Viikkotiedote viikolle 40/25

TIEDOTUSASIAT

Hae starttirahaa Lahteen linkittyvään tutkielmaan tai väitöskirjaan

Onko opinnäytetyölläsi kytkös Lahteen? Voisiko sillä olla? Lahden Yliopistokampus myöntää Helsingin yliopiston ja LUT-yliopiston opiskelijoille 500 euron starttirahoja opinnäytetyön alkuvaiheeseen.

Edellytyksenä on, että opinnäytetyötä (kandidaatintutkielma, maisterintutkielma tai väitöskirja) suunnitellaan tai startataan yhteistyössä Lahden seudun yrityksen tai organisaation kanssa tai opinnäytetyö on jotenkin muuten hyödyllinen seutukunnalle.

Starttirahan tarkoituksena on auttaa alkuun. Rahoitusta voi käyttää esimerkiksi matkoihin Lahteen, kontaktointiin tai muuhun suunnittelutyöhön.

Rahoitusta myönnetään ensisijaisesti kandidaatin- ja maisterintutkielmien tekoon. Lahden Yliopistokampukselta saat tarpeen mukaan apua yhteistyökumppaneiden etsimiseen. Hakemukset käsitellään noin kuukauden kuluessa hakuajan päättymisestä. Jos hakemuksia tulee runsaasti, priorisoimme Lahdessa tehtäviä ja/tai alkuvaiheessa olevia opinnäytetöitä. Pidätämme oikeuden valita sopivimmat hakemukset.

Starttirahaa ei myönnetä henkilöille, jotka ovat aiemmin sen jo saaneet. Starttirahaa ei myöskään voida myöntää henkilöille, jotka ovat työsuhteessa Helsingin yliopistoon. Starttirahan saajista tehdään nostoja Lahden Yliopistokampuksen digitaalisen viestinnän kanaviin. Hakiessasi sitoudut kertomaan myöhemmin lyhyesti miten työsi edistyy.

Hakemusten deadline on 15.10. ja hakemuslomakkeen löydät täältä

Lisätietoa:

Asiantuntija Ilmari Pirkkamaa, Lahden Yliopistokampus
ilmari.pirkkamaa@lahdenyliopistokampus.fi, +358 50 465 5468

Opintostipendien haku 4.-30.9.

Hämäläisten ylioppilassäätiön myöntämien opintostipendien haku alkaa to 4.9. ja päättyy ti 30.9.
Opintostipendejä myönnetään perustutkintoaan Helsingin yliopistossa suorittaville osakunnan varsinaisille jäsenille. Opintostipendin myöntämisen edellytyksenä on, että hakija on 30.9. mennessä kirjautunut osakunnan jäseneksi kuluvaksi ja vähintään kahdeksi muuksi lukukaudeksi. Stipendejä jaetaan enintään 53 kpl ja yhden stipendin suuruus on 950 euroa.
Hakuohjeet ja lisätiedot löydät säätiön sivuilta. Tarkemmat tiedot stipendien myöntöperusteista löydät osakunnan stipendiohjesäännöstä.

Huomaa, että hakuaika on tänä vuonna aiempaa lyhyempi!

Hämäläis-Osakunnan Soittajat (HOS Big Band) treenit alkavat 1.9.

HOS Big Band avaa syksyn treenikautensa 1.9. 18:30 Punaisessa Myllyssä. Viikoittain maanantaisin järjestettäviin harjoituksiin ovat tervetulleita kaikki big band -musiikista kiinnostuneet. Tällä kaudella etsimme erityisesti aktiivista pianistia, kitaristia, alttosaksofonistia sekä pasunistia, mutta muillakin big band -soittimilla voi osallistua!
 

Jos kiinnostuit, ota rohkeasti yhteyttä hos-hallitus@helsinki.fi

TAPAHTUMAT

Fuksipizzat 2.10., 16.10. ja 30.10.

Tule herkuttelemaan pizzalla ja tutustumaan Hämiksen tiloihin ja toimintaan! 👋🍕

Fuksipizzat ovat kaikille avoimia ja maksuttomia tapahtumia, joissa pääset nauttimaan osakunnan tarjoamasta ruoasta ja juomasta, tutustumaan tuutoreihin, vanhempiin osakuntalaisiin ja kanssafukseihin sekä pelailemaan. Tapahtumissa on myös mahdollista kirjautua osakunnan jäseneksi sekä tutustua tiloihin talokierroksella! Tule siis yksin tai kaverien kanssa osakunnan kolmoskerrokseen pizzan tuoksun perässä 2.10., 16.10. ja 30.10. klo 19:00. 😋

Kysyttävää?
Telegram: @nauruhyeena tai @sarzuu 

Luontokerhon saunabrunssi 4.10.

Tervetuloa Luontokerhon vegaaniselle saunabrunssille 4.10.2025 osakunnan viidenteen kerrokseen Hikiälle klo 11! ☕️

Saunan lämmetessä nautitaan herkullinen sesongin vegaaninen brunssi, ideoidaan kerhon toimintaa ja tutustutaan loppuvuoden sesonkituotteisiin. Saunabrunssi on hyvä tilaisuus myös fukseille tutustua kerhon aiempiin toimijoihin ja päästä ehdottamaan itselleen mieluista toimintaa! 🌱

Saunabrunssin yhteydessä pidetään myös kerhon syyskokous, jonka kokouskutsu löytyy tästä viikkotiedotteesta! 📝

Lisätiedot ja kyselyt erikoisruokavalioista Telegramissa Luontokerhon ryhmässä tai Luontokerhon puheenjohtaja @ainovehkavaara

Hämiksen fuksiaiset: M/S Hämis 4.10.

Ihan vielä ei ole Hämiksen legendaarisen pikkujouluristeilyn aika, mutta​ fuksivaliokunta kutsuu kaikki fuksit virittäytymään jo valmiiksi risteilytunnelmaan fuksiaisten merkeissä M/S Hämiksen matkassa!

🌊 Tuutorien johdolla pääset fuksiryhmäsi kanssa suorittamaan hauskoja rastitehtäviä valiokuntien ja kerhojen pisteillä – syöttekö laivan buffetin tyhjäksi, laulatteko äänet käheiksi karaokessa vai päädyttekö kenties putkaan?! Rastikierroksen jälkeen parhaiten suoriutunut joukkue ja teemalle uskollisin asu palkitaan, ja Osakuntabaarin keittiö tarjoilee herkullisen illallisen.

📍 Laivaan noustaan lauantaina 4.10. klo 17 Osakuntabaarissa (Urho Kekkosen katu 4–6 D) – ole paikalla viimeistään 17.20! Satamaan palataan noin klo 22, jonka jälkeen jatkoille ovat tervetulleet kaikki hämisläiset ja muut osakuntalaiset.

🎫 Liput maksavat Hämiksen fukseille vain 5 €. Lipunmyynti alkaa ti 23.9. klo 13 ja sulkeutuu pe 3.10. klo 18. Liput ja lisätiedot löydät täältä
 

MITÄ? Hämäläis-Osakunnan fuksiaiset: M/S Hämis 🚢🌊
MISSÄ? Hämäläis-Osakunta, Urho Kekkosen katu 4–6 D, 00100 Helsinki
MILLOIN? Lauantaina 4.10. klo 17 eteenpäin; olethan paikalla viimeistään klo 17.20
PUKUKOODI? Merihenkiset raidat, risteilyvieraan rellestysvaattet tai ihan vaan maakravun arkiasu!
LIPUT? Kide.app ti 23.9. klo 13.00 / Hämiksen fuksit 5 €
MIKSI? M/S Hämis kutsuu fuksit seikkailuun! ❤️🤍

Hämiksen höntsäliikuntaryhmä: Yhteislähtö Unisportin ryhmäliikuntaan 7.10. 🚴‍♂️

Ohjelmavaliokunta järjestää syksyllä kerran viikossa höntsäliikuntaa porukalla. Ohjelmassa on matalan kynnyksen lajeja, joita voi harrastaa ilman sen kummempaa kokemusta, ja liikkuminen on omatoimista ja omakustanteista mutta tehdään yhdessä!

Saat tarkemmat tiedot ja pääset ilmoittautumaan liikuntakerroille mukaan liittymällä Telegramissa Hämiksen liikunta -ryhmään.


Ti 7.10. vuorossa on yhteislähtö Unisportin ryhmäliikuntaan

Ohjelmavaliokunnan lokakuun höntsäliikuntakerrat alkavat yhteislähdöllä Unisportin ryhmäliikuntaan Spin Easy 45-tunnille Unisport Kluuvissa 7.10. klo 19!

Unisportin sivuilla kerrotaan tunnista näin:

”Spin Easy on matalatehoinen tunti, jossa tärkeintä on mukava fiilis. Tunnilla hengästyt hieman, mutta pyöräilet kuitenkin uupumatta. Tunti on vaihteleva ja kevyt. Tunnilla ei tehdä rankkoja nousuja tai spurtteja.

Mikäli tarvitset apua pyörän säätöjen kanssa, suosittelemme osallistumaan 10 minuutin Spin Intro –tuokioon ennen Spin Easy –tunnin alkua.”

Varaa oma tuntisi omatoimisesti Unisportin nettisivuilta. Tapaamme Unisport Kluuvin aulassa varttia ennen ryhmäliikunnan alkua klo 18.45.

Myöhemmin lokakuussa ohjelmassa on muun muassa boulderointia ja sulkapalloa!

Kysyttävää? Kysy TG-ryhmässä tai ota yhteys liikuntavastaaviin tai Ohjelmavaliokunnan puheenjohtajiin.

Excu Hämeenkadun approon 9.10.

Haluaisitko kokea Suomen suurimman ja vanhimman appron, mutta intoa latistaa seuran puute, lipun oston hankaluus tai Tampereelle matkaamisen vaivalloisuus? Huoli pois, sillä Hämäläis-Osakunta järjestää jäsenilleen kyydityksen Hämeenkadun approlle ja takaisin!

Hämeenkadun appron aikaan jopa 15 000 opiskelijaa kerääntyy Tampereen keskusta-alueelle kiertämään baareja ja keräämään suoritusmerkintöjä appropasseihin. Tarpeeksi monta merkintää keräämällä voi suorittaa tutkinnon, josta saa todisteeksi haalarimerkin. Vaadittavien suoritusmerkintöjen määrä kasvaa joka vuosi, eli tekemistä riittää niin ensikertalaisille kuin kokeneille konkareillekin!

Hämäläis-Osakunta järjestää osallistujille bussikyydit Tampereelle ja takaisin. Bussi lähtee osakunnan edestä Urho Kekkosen Kadulta klo 13.30. Approkiertely alkaa klo 18.00 ja maali on auki klo 19–22. Hämeenkadun approlla on monta jatkopaikkaa, jotka määräytyvät jo lippuja ostaessa. Hämisläisten lippuihin sisältyy jatkot paikassa Bricks, jossa esiintyy artisti OLGA. Jatkopaikkojen ovet aukeavat klo 21. Paluu kohti Helsinkiä aloitetaan noin 2 ja perillä ollaan noin klo 4–5.

Matkan hinta on Hämäläis-Osakunnan jäsenelle 36 € tai muulle opiskelijalle 48 € ja hinta sisältää approkierroksen, jatkot ja bussikuljetuksen Tampereelle ja takaisin. Ilmoittautuminen aukeaa 24.9. klo 14.30 Kide.apissä ja on mahdollista niin kauan kuin lippuja riittää.

Liity siis mukaan joukkoon ja matkaa yhdessä osakuntakavereiden kanssa Tampereelle – se on oivallinen retkikohde hämisläisille, onhan se kuitenkin Hämäläis-Osakunnan aluetta!

MITÄ? Hämeenkadun appro!
MISSÄ? Tampereella
MILLOIN? Torstaina 9.10. klo 13.30
HINTA? Hämäläis-Osakunnan jäsenet 36 € Muut opiskelijat 48 €
PUKUKOODI? Haalarit jos omistat
LIPUT? Kide.Appista
MIKSI? Hämisläisten kanssa on parasta matkustaa 🤍❤️

Fuksimökki 10.10.-12.10.

Hämiksen kesähuvila Koivuniemi sijaitsee Hausjärven Oitissa, noin puolentoista tunnin ajomatkan päässä Helsingistä. Vaikka kesäkausi onkin jo tullut päätökseen, tarjoamme fukseille nyt ainutlaatuisen tilaisuuden tutustua Koivuniemeen ennen seuraavan kesäkauden alkua! ✨

Viikonlopun aikana on luvassa ainakin:

🏆 Kisailua Hämezing Race -teemalla
🍷 Mökkisitsit
🔥 Saunomista
🏊‍♀️ Uimista
👥 Uusiin osakuntakavereihin tutustumista

Tuutorit, fuksivastaavat ja muutama civiskin ovat paikalla tutustuttamassa fukseja kesäpaikkaan. 🤗

🎫 Fuksimökki kustantaa Hämiksen fukseille 10 € ja lipunmyynti alkaa perjantaina 26.9. klo 14.00. Civiksille sama lysti kustantaa 14 €, ja civisten lipunmyynti alkaa to 2.10. klo 14.

👉 Lisätiedot ja lipunmyynnit löydät täältä!

❓ Kysymyksiä? Ole rohkeasti yhteydessä fuksivastaaviin Telegramissa:

   @nauruhyeena (Fanny)
   @sarzuu (Sara)

MITÄ? Fuksimökki
MISSÄ? Hämiksen kesäpaikka Koivuniemi
MILLOIN? pe 10.10. – su 12.10. / yhteislähtö Hämikseltä pe klo 17 ja paluu Hämikselle su klo 16.30
PUKUKOODI? Lämpimät ja mukavat mökkivaatteet
LIPUT? Fuksit 10 €, pe 26.9. klo 14.00 → / Cives 14 €, to 2.10. klo 14.00 → 
MIKSI? Ainutlaatuinen tilaisuus tutustua kesäpaikkaan ennen talvea! 🤍❤️ 

Fuksisitsit 18.10.

Tervetuloa tutustumaan Hämäläis-Osakunnan pöytäjuhlakulttuuriin Fuksisitseillä 18.10.! 🍷✨

Sitseillä on tapana syödä, juoda, laulaa akateemisia pöytälauluja ja viettää aikaa uusien mukavien ihmisten kanssa. Fuksisitseillä tutustutaan Hämiksen sitsikulttuuriin fuksiystävällisesti esittelmällä lauluja, maljankohotusta, erinäisiä huudahteluja ja muita sitsitapoja. 🎉

👉 Tutustu halutessasi Hämäläis-Osakunnan sitsietikettiin jo etukäteen!

Sitsit alkavat cocktailtilaisuudella klo 17 Aulangolla, osakunnan 3. kerroksen olohuoneessa. Saavuthan cocktailtilaisuuteen viimeistään 17.30 etikettiohjeistusta varten! Pöytiin siirrytään Osakuntabaariin 2. kerroksessa klo 18.

Hämiksen laulukirjoja löytyy valmiina pöydistä, mutta mikäli haluat ostaa oman laulukirjan, voit ostaa sen etukäteen toimistosta päivystysaikoina sekä cocktailtilaisuuden aikana! Omassa laulukirjassa on se etu, että muut sitsivieraat voivat kirjoitella ja taiteilla siihen viestejään jälkiruuan aikana. ✍️

Osallistuminen maksaa 12 € fukseille ja 18 € civiksille. Lipunmyynti alkaa ke 1.10. klo 15 Kide.appissä. Pukukoodina on cocktail!

Sitsien jatkoja vietetään Osakunnan 3. kerroksessa noin klo 23 alkaen sitten, kun sitsit ovat loppuneet! Jatkot ovat ilmaiset ja sinne ovat tervetulleita kaikki osakuntalaiset.

Fuksisitseillä ovat seuranasi tuutorit, fuksivastaavat ja Hämiksen civikset!

❓ Kysymyksiä? Ole rohkeasti yhteydessä fuksivastaaviin Telegramissa:

   @nauruhyeena (Fanny)
   @sarzuu (Sara)

MITÄ? Hämäläis-Osakunnan fuksisitsit
MISSÄ? Alkumaljat Aulangolla (3. krs), sitsit Osakuntabaarissa (2. krs) Hämäläis-Osakunta, Urho Kekkosen katu 4–6 D, 00100 Helsinki
MILLOIN? la 18.10. / alkumaljat klo 17.00 / etikettiohjeistus klo 17.30 / pöytiin klo 18.00
PUKUKOODI? Cocktail
LIPUT? Kide.app ke 1.10. klo 15 / fuksit 12 € / cives 18 €
MIKSI? Jotta fuksit oppivat Hämiksellä sitsaamisen salat! 🤍❤️

Hämäläis-Osakunnan 372. vuosijuhla 15.11.

Tänä vuonna tulee kuluneeksi 372 vuotta siitä, kun hämäläiset ylioppilaat ensi kertaa määrättiin inspehtorin valvontaan. Tämän merkiksi juhlistamme 372-vuotiasta Hämäläis-Osakuntaa lauantaina 15. marraskuuta, ja meillä on suuri ilo kutsua teidät mukaan viettämään juhlapäivää kanssamme. Tänä vuonna juhlamme teema on metsän sydämessä.

Vuosijuhla on Hämäläis-Osakunnan vuoden tärkein juhla. Mukaan juhlimaan kanssamme on kutsuttu niin fuksit ja civikset kuin seniorit ja edustajatkin. Vuosijuhlan liput tulevat myyntiin maanantaina 6.10. klo 12.00. Lipunmyynti päättyy torstaina 30.10. klo 23.59. Liput myydään Kide.Appissa.

Liput kustantavat Hämäläis-Osakunnan jäsenille 90 €. Osakunnan fuksit saavat lipun alennettuun hintaan 80 €. Muut läsnäolevat korkeakouluopiskelijat, jotka eivät ole Hämäläis-Osakunnan jäseniä, maksavat lipuistaan 110 € ja muille juhlavieraille lippu kustantaa 125 €. Illalliskorttiin sisältyy osallistuminen koko päivän ohjelmaan sekä haalarimerkki. Silliaamiainen on myynnissä erikseen.

Juhlapäivä alkaa klo 12 seppeleenlaskulla J. K. Paasikiven haudalle, jatkuu päiväjuhlassa Hämäläis-Osakunnan 2. kerroksen Osakuntabaarissa klo 15 ja huipentuu iltajuhlaan Paasitornissa klo 17. Palaamme keskiyön paikkeilla jatkamaan juhlaa Osakunnan tiloissa. Sunnuntaina tarjoillaan silliaamiainen klo 13 alkaen.

Lisätietoja löydät Kide.Appista. Voit tarvittaessa olla myös yhteydessä juhlamestareihin sähköpostitse: juhlamestarit@hamalais-osakunta.fi.

MITÄ? Hämäläis-Osakunnan 372. vuosijuhla
MILLOIN? Lauantaina 15.11.2025
MISSÄ? Päiväjuhla Osakuntabaarissa klo 15, iltajuhla Paasitornissa klo 18 (ovet klo 17)
MIKSI? Sinä olet osa osakunnan ikimetsän kaltaista jatkuvuutta, tule siis juhlistamaan sitä kanssamme!
PUKUKOODI? Juhla- tai tumma puku akateemisin kunniamerkein
HINTA? 80 € HO fuksit / 90 € HO civikset / 110 € muut opiskelijat / 125 € muut
LIPUT? Kide.App, maanantaina 6.10. klo 12:00 
 

Inspehtori emeritus Pellikan 60-vuotissyntymäpäiväjuhla 25.11.

Professori Petri Pellikka, Hämäläis-Osakunnan inspehtori emeritus (2006–2020), täyttää tänä vuonna 60 vuotta. Koko osakunta on kutsuttu mukaan juhlistamaan merkkipäivää tiistaina 25.11. klo 18.30 alkaen Tavastia-klubilla Hämäläisten talossa.

Ohjelmassa on musiikkia ja puheita yliopistoyhteisön eri puolilta:

  •    Huilusoolo: Albert Lenkiewicz (säveltäjä, biologian opiskelija)
  •   Puheita: Juhani Merimaa, Tiina Paunio, Pekka Haavisto, Sasu Tarkoma
  •   Rokkia ja poppia: End of History (valtiotieteellisen tiedekunnan professoreiden bändi: mm. Jussi Pakkasvirta, Juhana Aunesluoma, Jari Eloranta)
  •   Soolo: Kaarle Hämeri (yliopiston kansleri)
  •   Rokkia: Hillfields (maantieteen opiskelijoiden ja opettajien bändi: mm. Mika Siljander, Rami Piiroinen, Arto Viinikka)

Juhla on maksuton. Osallistujia pyydetään ilmoittautumaan 20.11. mennessä.

TULEVAT KOKOUKSET

Hallituksen kokous 1.10. 

Hallitus kokoustaa alkavalla viikolla keskiviikkona 1.10. (17/2025) kello 18.00 alkaen Paasikivessä.
Ohessa kokouksen esityslistojen kohdat. Esityslistat pohjaesityksineen löytyvät osakunnan 3. kerroksen ilmoitustaululta ja Telegram-kanavalta. Voit myös pyytää ne sihteeriltä (sihteeri@hamalais-osakunta.fi)
 

Esityslistan kohdat

Aika:    1.10.2025 klo 18.00

Paikka:    Paasikivi, osakunnan 5. kerros / Internet

1. Kokouksen avaaminen

2. Kokouksen päätösvaltaisuus

3. Työjärjestys

4. Ilmoitusasiat

5. Edellisen kokouksen pöytäkirjan hyväksyminen

6. Tehdyt edustusvierailut

7. Toiminnanohjaajan asiat

8. Taloudenhoitajan asiat

a. Osakunnan rahankäyttö 1.1.2025–30.9.2025

b. Muut taloudenhoitajan asiat

9. Selvitettävät kulukorvaukset

a. Taidekerhon tapaamisen tarjoilut (10,90 €)

10. Saapunut posti

11. Saapuneet kutsut

a. Kutsu Pohjois-Pohjalaisen Osakunnan 36. Kekriin

b. Kutsu Akateemisen Maanpuolustusyhdistyksen 68. vuosijuhlaan

c. Kutsu Korp! Filiae Patriaen 105. vuosijuhlaan

12. Valiokuntien ja kerhojen kuulumiset

13. Ulkojäsenhakemukset

14. Määrärahahakemukset

15. Tilahakemukset

16. Koivuniemen siivous

17. Muutosehdotus virkailijaohjesääntöön

18. Hämäläis-Osakunnan 372. vuosijuhlan kutsuvieraslista

19. Jäsenrekisterin tietosuojaselosteen päivittäminen

20. Fuksiaiset

21. Muut esille tulevat asiat

22. Kokouksesta tiedotettavat asiat

23. Seuraava kokous

24. Kokouksen päättäminen


Laitathan sihteerille tai kuraattorille matalalla kynnyksellä viestiä, jos on jotain kysyttävää.

Hämäläis-Osakunnan Luontokerhon sääntömääräinen syyskokous 4.10.

Hämäläis-Osakunnan Luontokerho pitää sääntömääräisen syyskokouksensa lauantaina 4.10.2025 klo 11 Hämäläis-Osakunnan 5. kerroksessa Hikiällä.

Lämpimästi tervetuloa kokoukseen!

Terveisin Aino Vehkavaara, Luontokerhon puheenjohtaja


Asialista Hämäläis-Osakunnan Luontokerhon sääntömääräiseen syyskokoukseen

Aika:    4.10.2025 klo 11.00

Paikka:    Urho Kekkosen katu 4-6 D, 00100, Helsinki (Hikiä, osakunnan 5. kerros)
Asialista

1. Kokouksen avaaminen
2. Kokouksen päätösvaltaisuus
3. Työjärjestys
4. Kokousvirkailijoiden valinta
5. Ilmoitusasiat
6. Vuoden 2026 virkailijoiden ja toimihenkilöiden valinta
6.1 Vuoden 2026 puheenjohtajan valinta
6.2 Vuoden 2026 sihteerin valinta
6.3 Vuoden 2026 muiden toimihenkilöiden valinta
7. Vuoden 2026 toimintamäärärahahakemuksen hyväksyminen
8. Syyslukukauden toiminta
8.1 Retket
8.2 Kokkausillat
8.3 Luistelu- ja hiihtoexcursiot joulukuussa
8.4 Muut tapahtumat
9. Muut esille tulevat asiat
10. Kokouksen päättäminen
 

Hämäläis-Osakunnan Taidekerhon sääntömääräinen syyskokous 6.10.

Toivotan teidät tällä kokouskutsulla tervetulleeksi taidekerhon sääntömääräiseen syyskokoukseen, joka järjestetään 6.10. klo 18 Hämäläis-osakunnan 5. kerroksessa Sillanpäässä. Kokouksessa tulee olemaan tarjolla pientä purtavaa ja sen jälkeen on tarkoitus taiteilla
vapaasti taidekerhon (tai omilla) välineillä.

Taidekerhon toiminta on tarkoitettu kaikille Hämäläis-osakuntalaisille. Tässä kokouksessa suunnitellaan seuraavan vuoden toimintaa sekä valitaan seuraavan vuoden virkailijat eli puheenjohtaja sekä sihteeri. Kannustan tulemaan matalalla kynnyksellä mukaan etenkin, mikäli olet kiinnostunut virkailijan pestistä.
Terveisin Teresa Kuhta, Taidekerhon puheenjohtaja
Telegram: @teresakuhta ja @hamiksentaidekerho

AIKA: Maanantai 6.10.2024 klo 18  

PAIKKA: Sillanpää, Hämäläis-osakunnan 5. kerros
Esityslista

1. Kokouksen avaaminen

2. Kokouksen päätösvaltaisuus

3. Kokouksen työjärjestys

4. Kokousvirkailijoiden valinta
4.1 Kokouksen sihteerin valinta  

4.2 Kokouksen puheenjohtajan valinta
5. Ilmoitusasiat

6. Vuoden [2026] virkailijoiden valinta

 6.1 Kerhon puheenjohtajan valinta

  6.2 Kerhon sihteerin valinta

7. Vuoden [2026] toimintamäärärahahakemuksen hyväksyminen

8. Tulevan toiminnan suunnittelu  

9. Muut esille tulevat asiat

10. Kokouksen päättäminen 

Hämäläis-Osakunnan Boheemiseuran sääntömääräinen syyskokous 13.10. 

Boheemiseura järjestää sääntömääräisen syyskokouksensa maanantaina 13.10.2025 klo 18 alkaen Zoomissa. (Meeting ID: 672 6938 4745, Passcode: 1010)

Esityslista: 

  1. Kokouksen avaaminen
  2. Kokouksen päätösvaltaisuus
  3. Työjärjestys
  4. Kokousvirkailijoiden valinta
  5. Ilmoitusasiat
  6. Vuoden 2026 toimintamäärärahahakemuksen hyväksyminen
  7. Syyslukukauden toiminta

       a. Tapahtuma A

       b. Tapahtuma B

       c. Muut tapahtumat

8. Kerhon virkailijoiden valinta

9. Muut esille tulevat asiat

10. Kokouksen päättäminen
 

Boheemia syksyä jokaiselle ja syyskokouksessa nähdään Zoomin puolella!

Terveisistä terveisin

Bohème-seura ja sen pj,

Maini
 

SAVE THE DATE

Juristikerhon fuksisitsit 25.10.
Yö osakunnalla 22.-23.11.

 

VIIKOITTAIN TOISTUVAT

Maanantaisin maanantailenkki

Kokoontuminen osakunnan viidennessä kerroksessa Hikiällä kello 19 ja lähtö n. kello 19.10. Lenkki kulkee merinäköalallista vakioreittiä Seurasaaren sillalle ja takaisin. Matkaa kertyy noin 10 kilometriä mutta juosta tai hölkkäillä tai kävellä tai pyöräillä voi myös vain osan matkasta. Ketään ei jätetä jälkeen! 
Lenkin jälkeen Hikiällä on tarjolla lämmin sauna ja parillisina viikkoina myös evästä.

Maanantailenkki järjestetään yhteistyössä Satakuntalaisen Osakunnan kanssa. Lenkin vetäjänä ja yhteyshenkilönä toimii Mikko Mäkipää, puh. 0505822386. Lisätietoja saa myös Hämiksen liikuntavastaavilta!

Maanantaisin HOS Big Bandin treenit

HOS Big Band harjoittelee maanantaisin klo 18.30 – 20.30 Punaisessa Myllyssä (4. krs).

Maanantaisin taidekerhon tapaamiset

Taidekerho tapaa maanantaisin klo 18–21 tavallisesti Sillanpäässä (5.krs). 

Tiistaisin teeilta

Syksyn teeillat alkavat pyörimään taas 2.9. alkaen. Teeillassa tarjoillaan vaihtuvaa ruokaa/naposteltavaa ja tutustutaan osakuntalaisiin matalalla kynnyksellä. Tervetuloa mukaan klo 19 alkaen osakunnan kolmanteen kerrokseen!

Keskiviikkoisin pelikerhon peli-ilta

Pelikerho kokoontuu keskiviikkoisin klo 18 alkaen pelaamaan lautapelejä osakunnan 3. kerroksessa Aulangolla.
Viikoittaiset peli-illat ovat hyvä mahdollisuus tulla pelaamaan monenlaisia hauskoja lauta- ja korttipelejä matalalla kynnyksellä.

Torstaisin HOResin pienoispistoolivuorot

Pienoispistoolivuorot jatkuvat jälleen torstaisin klo 19.20 alkaen. Ilmoittautuminen löytyy lomakkeesta.

Kysymykset pienoispistoolivuoroihin ja ampumarataan liittyen voi osoittaa ratamestarille: ratamestari@hamalais-osakunta.fi
 

PÄIVYSTYSAJAT

Ma 29.9.
11 – 15 (sihteeri)
15 – 18 (taloudenhoitaja)

Ti 30.9.
12 – 16 (sihteeri)

Ke 1.10.
13 – 17 (sihteeri)

To 2.10.
12 – 15 (taloudenhoitaja)

Pe 3.10.
12 – 16 (sihteeri)
15 – 18 (taloudenhoitaja)